Bensa anturi

Tänne voit iskeä kysymykset kaikesta muusta autojen rakenteluun liittyvästä.
Tapani
Viestit: 365
Liittynyt: Su Huhti 22, 2007 12:51 pm

Bensa anturi

Viesti Kirjoittaja Tapani »

Tulipa tankkia putsatessa ongelma, kun sielä on niitä antureita kaksin kappalein .Eli anturi tankin päällä ja ruuveilla kiinni ja poistettavissa.Sitten on toinen kiinteästi? tankin päädyssä ja tästä lähtee piuha mittarille.Ongelma on ,jos haluaa/täytyy poistaa ruoste tankin katosta, niin tankkiin ei voi laittaa mitään soraa tms. millä "hioa" tankkia tärvelemättä tätä anturia? Vai annetaanko liotushoitoa jollakin litkulla/hapolla?
raipe
Viestit: 1502
Liittynyt: Ma Marras 14, 2005 6:52 pm

Bensa anturi

Viesti Kirjoittaja raipe »

sitruunahappo o ainaki luantoystävällistä.
Avatar
Pitu
Viestit: 674
Liittynyt: Pe Tammi 31, 2003 4:40 pm

Bensa anturi

Viesti Kirjoittaja Pitu »

Kaksi anturia. :o

Toinen ilmeisesti "jälkiasennus"

Luulisi molempien anturien olevan jotenkin irrotettavissa.

Irrota ensin toi helpompi ja keskity tohon toiseen sitte. Luutavasti kiinni pyöritettävällä lukitusrenkaalla.

Tohon pyöritykseen kehitettävä jokin vääntötyökalu, millä saa avattua. Voi saada aukastua myös tuurnalla varovasti naputtelemalla.



Saattaahan toi olla myös joutettu kiinni :-/
stidi
Viestit: 324
Liittynyt: Ke Heinä 09, 2003 9:58 am

Bensa anturi

Viesti Kirjoittaja stidi »

Juu, monasti oon nähny kiinni joutetun, vaikkei niin kuuluiskaa olla, mutta kun toi bentsiini on ollut aina Suomessa niin hyvin verotettavaa tuotetta ( ok, ei ehkä niin hirveesti ennen sotia) että aina on haluttu tehdä mitä vaan ettei pisaraakaan hukkuis. Ajetaan vaikka 50 km ympyrää et täysi tankki tyhjenis niin paljon ettei läiky yli :P
Tapani
Viestit: 365
Liittynyt: Su Huhti 22, 2007 12:51 pm

Bensa anturi

Viesti Kirjoittaja Tapani »

Näyttäsi siltä että se on juotettu kiinni ja tämä anturi on ilmeisesti se toimiva,mutta kokeillaan jos se alkuperäinen? tankin päällä oleva toimisi.Ainakin tankin puhdistus mömmöistä auttaa varmasti kulkuun.
Avatar
A-V
Viestit: 7629
Liittynyt: La Tammi 01, 2000 3:26 pm
Paikkakunta: Pori

Bensa anturi

Viesti Kirjoittaja A-V »

tarkistappa onko sen anturin sähköliittimet (myös maa) ehjät ettei natsat ole kadonneet ruosteen myötä...
'28 Nash Standard roadster 343/M23man
'69 Rebel SST 2D HT 343/M12
'70 Hornet SST 2D RWB 401/A727
'70 Hornet 2D V8/aut
'70 Javelin BBB V8/man
'73 Ambassador Brougham High Speed Pursuit 401/A727
'03 Wrangler Sport 4.0L/aut
'12 Grand Cherokee Ltd 3.0D
NonSenCe
Viestit: 800
Liittynyt: Ma Tammi 29, 2007 12:52 pm

Bensa anturi

Viesti Kirjoittaja NonSenCe »

Mites tuommoisen anturin toiminnan voi tarkistaa?



Paljonko sen pitäisi näyttää Ohmeja tyhjänä ja täytenä?



Omasta kulkineesta jätettiin alkuperäinen tankki pois (oli aika harso ja pahasta paikasta) ja vaihdettiin toisen auton pikkutankki tilalle. Oli näes kiire päästä ajelemaan ja uus oli nopeemmin paikalla kuin vanha korjattu tai etsitty tilalle ehjä. sekin pitäsi mitata että jos sattuis oleen oikeat arvot..



Joten ilman bensamittaria ajeltiin viime kesä ja siksi kahdesti loppuikin bensa. Kerran huoltiksen pihaan ja toisen kerran 100 m huoltiksesta.. hmm.. kyllä nuo AMCt tuntuu tietävän että missä se bensa saa loppua ja missä ei.
Tapani
Viestit: 365
Liittynyt: Su Huhti 22, 2007 12:51 pm

Bensa anturi

Viesti Kirjoittaja Tapani »

TSM kertoo, että tankin ollessa tyhjä on paljon vastusta ja päinvastoin, mutta ei tietenkään kerro paljonko niitä ohmeja pitäisi olla. Täytyy mittailla ensiviikolla, ai niin tässä tankissa on kaksi tyhjennysproppuakin ,niin onkohan tehojakin kaksinkerroin ;D.
Vastaa Viestiin