Et sentään Turun VPK:n 175 vuotisjuhlille kerinny autos kanssa. Oli kuulemma kulkueessa ollut Salon VPK:n Hudson ja Willys MB ainakin omista merkeistä.
Onkos kukaan bongannut sitä J-sarjan puoliperä veturia ja kärriä enää tuon vuoden 2009 jälkeen?? Oliskos se sama yhdistelmä joka aikanaan kummitteli täällä Mynämäessä ns. Nihattulan Paronin laanilla. Ruskea väri ja mahdollinen Suomen Tivolin logo ovessa varmistais asian.
Diesel Jeeppien historiaa Suomessa
Diesel Jeeppien historiaa Suomessa
Sitten mulla oli -76 Wagoneer.
Vuonna -78 HämeenDiesel oli asentanut Fiat 3,5 (NC 50 kuorma-autosta). Käsittääkseni tehdas uusi tai jokin kunnostettu vaihtomoottori.
Sen verta tähän aiheeseen.
Kuuleman mukaan, Alvettulassa, (lähellä Lammia), oli yksityinen kaveri, joka oli tehnyt useitakin näitä Fiat dieselöintejä, ja käytti hyväkseen juurikin muunmuassa Hämeendieseliltä ostettuja vaihto moottoreita.
Eli tuo minullakin ollut, saattaa olla Alvettulasta tullut?
Mukana vain oli dokumenttia, moottorin takuut jne., Hämeendieselin myymä moottori.
-
- Viestit: 107
- Liittynyt: La Marras 19, 2005 8:34 pm
Diesel Jeeppien historiaa Suomessa
Tämä kaveri on Ilpo Hieto Hattulan Alvettulan kylästä.
Ostin joskus -90 luvun alkupuolella 360 koneen häneltä. Moottori päätyi -66 American STW:n.
Ostin joskus -90 luvun alkupuolella 360 koneen häneltä. Moottori päätyi -66 American STW:n.