Mottorimaali

Tänne voit iskeä kysymykset kaikesta muusta autojen rakenteluun liittyvästä.
Cassu
Viestit: 292
Liittynyt: Ke Joulu 17, 2003 2:59 pm

Mottorimaali

Viesti Kirjoittaja Cassu »

Mistä löytyis ruiskuun sopivaa hyvää moottorimaalia... oli ajatellu alumiinin "väristä"
CULMALA
Viestit: 239
Liittynyt: La Maalis 27, 2004 6:15 am

Mottorimaali

Viesti Kirjoittaja CULMALA »

Käytä ihan normi automaalia, se toimii ihan hyvin
Cassu
Viestit: 292
Liittynyt: Ke Joulu 17, 2003 2:59 pm

Mottorimaali

Viesti Kirjoittaja Cassu »

pysyykö myös...?
CULMALA
Viestit: 239
Liittynyt: La Maalis 27, 2004 6:15 am

Mottorimaali

Viesti Kirjoittaja CULMALA »

Pysyy ihan yhtälailla kuin moottorimaalikin, samaa kamaa se pohjimmiltaan on. Ainahan täytyy muistaa se rasva sieltä alta poistaa mahdollisimman hyvin ja hiukan karhentaa
Avatar
A-V
Viestit: 7629
Liittynyt: La Tammi 01, 2000 3:26 pm
Paikkakunta: Pori

Mottorimaali

Viesti Kirjoittaja A-V »

tjoo, mä maalailin yhen kasin miranolilla, pysyi ihan ok. toisen futuralla sekin ihan ok mutta paloi hiukan pakosarjojen ympäriltä. yhen vedin kalikalipullolla kaupasta ja pysyi sekin hyvin paitsi paloi pakosarjojen ympäriltä.



tosiaan kuten Aki tossa kommentoikin niin tärkeintä tossa on vaan saada paskat ja rasvat pois koneesta kunnolla ennen maalia. Niin ja ehkä että vetää riittävästi maalia ettei ihan ekasta naarmusta asennellessa lähe. etenkin kulmiin (joita koneessa riittää) jaa yleensä ruiskulla vetäessä aika ohut kerros.



Tän kolhukestävyyden vuoksi oon käyttänyt lähinnä pensselimaaleja lohkoon ja kannet yleensä vetänyt ruiskulla. mutta tää on ihan vaan mun oma preferenssi... ;)
'28 Nash Standard roadster 343/M23man
'69 Rebel SST 2D HT 343/M12
'70 Hornet SST 2D RWB 401/A727
'70 Hornet 2D V8/aut
'70 Javelin BBB V8/man
'73 Ambassador Brougham High Speed Pursuit 401/A727
'03 Wrangler Sport 4.0L/aut
'12 Grand Cherokee Ltd 3.0D
Cassu
Viestit: 292
Liittynyt: Ke Joulu 17, 2003 2:59 pm

Mottorimaali

Viesti Kirjoittaja Cassu »

Selevä homma. Muulla taitaa olla vielä jäljellä tota dupontin pohjamaalia mitä vedin jeepin pohjaan massan alle. Sitä voi varmaan käyttää pohjamaalina ja hajen ihan normi metalli väri alumiini maalia pintaan niin hyvä tulee!  
Vastaa Viestiin