Joo, sama kone. Onneksi olkoon hankinnasta! Mulle tossa yhdistyy kaikki mitä autolta haluan samaan pakettiin: kytkettävä neliveto, yli tonnin kuormakapasiteetti, voimaa kuin pienessä kylässä, kuitenkin samaan aikaan mieletön ajomukavuus, pehmeät penkit ja vyöt kuudelle, luksuspeli. Ja kerää se katseita ja kommentteja.
Tein viime viikolla kalareissun Hartolaan Tainionkoskille pikkuvaunu perässä. Kämpperillä isommat naureskeli yhdistelmän epätavallisia mittasuhteita, pienemmät ihmetteli tyyliin "Iskä, ooksä IKINÄ nähny NOIN isoo autoo?" ;)
Yleisemmin tulee vastaan yhdistelmiä, joissa näyttää kuin vaunu just jyräisi vetoauton yli. Täytys se C1E-kortti ajaa vielä, niin voisi vedellä isoa vaunua tällä, nyt pitää vetää sitä vänillä ja tällä vain pientä Spritea. 8" droppikoukullakin vielä vähän vaunu tulee keula pystyssä.
