Käytättekö öljyn lisäaineita?

Kysele tai kerro mitä vain AMCn moottoreihin, vaihteistoihin tai taka-akseleihin liittyvää.
Enzo
Viestit: 1241
Liittynyt: Ma Kesä 13, 2005 10:46 am
Paikkakunta: Tampere

Käytättekö öljyn lisäaineita?

Viesti Kirjoittaja Enzo »

J 20:sen myyjä kehui laittaneensa moottoriöljyn vaihdon yhteydessä runsaasti zddp:tä sekaan. Sanoi sen olevan tarpeellista myös Comanchessa/Cherokeessa nokka-akselin ennenaikaisen kulumisen välttämiseksi.

Tietääkseni Gulf öljyissä on jo tätä lisäainetta.

Onko muissa öljyissä?
Avatar
pekka
Viestit: 4940
Liittynyt: To Tammi 23, 2003 6:59 pm
Paikkakunta: Parainen

Käytättekö öljyn lisäaineita?

Viesti Kirjoittaja pekka »

Tallipakussa (öljynpainevammainen jo kolmatta vuotta) laitan vaihtovälin puolivälissä viskobuusterin ja muutamissa laiteissa oon käyttäny x1r:ää, molemmat on hoitanu tehtävänsä.
tulppu
Viestit: 26
Liittynyt: Su Syys 02, 2007 5:10 pm

Käytättekö öljyn lisäaineita?

Viesti Kirjoittaja tulppu »

Tästähän on ollut paljonkin jauhamista overdrivellä.

Oman ymmärrykseni mukaan sinkkilisäaineistusta on vuosien varrella vähennetty, joka aiemmin auttoi pintapaineiden kestossa, ja oli suotuisaa juuri laahurinokkakoneissa. Nykyään on rullanokat ja tuota lisäainetta ei niin tarvita.?

Gulf:lla ilmeisesti on öljy (joku zinc plus, vai miten se oli?), jossa tuota sinkkiä enemmän kuin nykystandardiöljyissä.

Toisaalta myös puhuvat myös dieselmoottoriöljyistä, joissa ilmeisesti on tota lisäaineistusta enemmän, josta laahurinokat tykkää.

Racing öljyt myös ovat lisäaineistuksiltaan laahurimyönteisempiä?

Ovat tosin aika hinnakkaita, mitä dieseleiden motoriöljyt eivät ole.



Nämä turinat ovat vain omia mutu tietämyksiä, joten tarkempaa tietoa löytyy od:lta, ja esim. amerikan hot rod foorumeilta.

:)



Ps. Korjatkaa viisaammat, jos kirjailin jotain hölmöyksiä. Tää asia kiinnostaa ja ajatteluttaa itseänikin.

:D
Avatar
KK
Viestit: 2965
Liittynyt: Pe Tammi 24, 2003 9:27 am

Käytättekö öljyn lisäaineita?

Viesti Kirjoittaja KK »

Eipä ole tullut lisäaineita omiin koneisiin laiteltua, paitsi joskus johonkin väljään skeidaan stp:tä ja savutushan väheni kyllä.

Ja kauan sitten käytin yhden kireän sinisorsan koneessa jotain parempaa dieselöljyä, kun joku sitä suositti ja hyvinhän sekin pelas.

Ei tuosta lisäsinkistä varmaan haittaakaan ole.
Avatar
hentpe
Viestit: 2981
Liittynyt: Ti Tammi 28, 2003 4:22 pm

Käytättekö öljyn lisäaineita?

Viesti Kirjoittaja hentpe »

Itse olen käyttänyt X1R:ää noissa omissa. Toisaalta niin vaan isäukon P100:sta on nokka loppu vaikka koko ajan käytetty synteettisiä öljyjä ja tuota mönjää.
Avatar
A-V
Viestit: 7632
Liittynyt: La Tammi 01, 2000 3:26 pm
Paikkakunta: Pori

Käytättekö öljyn lisäaineita?

Viesti Kirjoittaja A-V »

en käytä lisäaineita, ja käytän kaikissa nykyisin synteettisiä öljyjä. ;)
'28 Nash Standard roadster 343/M23man
'69 Rebel SST 2D HT 343/M12
'70 Hornet SST 2D RWB 401/A727
'70 Hornet 2D V8/aut
'70 Javelin BBB V8/man
'73 Ambassador Brougham High Speed Pursuit 401/A727
'03 Wrangler Sport 4.0L/aut
'12 Grand Cherokee Ltd 3.0D
audiq
Viestit: 182
Liittynyt: La Loka 08, 2005 9:19 am

Käytättekö öljyn lisäaineita?

Viesti Kirjoittaja audiq »

Mökkinaapuri on öljy-yhtiöstä jäänyt eläkkeelle. Aika monet illat on mennyt öljyaiheista keskustellessa.



Sen olen oppinut, että öljyyn ei saa mennä sekoittamaan mitään lisäaineita.

Toki pesuaineet sitten eri homma. Myös valmistajien öljysuositukset ovat auenneet uudella tavalla. Varsinkin nuo jenkkien mineraali-suositukset.



Täyssynteettiset öljyt (Mobil/TB) on kaikissa muissa koneissa paitsi Limitedissä.

Siinäkin kyllä täytyy siirtyä kunnon öljyihin, kun tekee pahaa kuunnella mineraalilla rasvattua konetta. -Käyvät niin raskaasti ja haisevat pahalle.

Myös pienkoneissa pyörii nykyään täyssynteettiset.


h3rn3
Viestit: 1451
Liittynyt: Su Loka 19, 2008 3:17 pm

Käytättekö öljyn lisäaineita?

Viesti Kirjoittaja h3rn3 »

Aika monet illat on mennyt öljyaiheista keskustellessa.
Vastauksesi alkoi mielenkiintoisesti. Mutta... Kerro nyt meillekkin, miksi öljyissä ei saa käyttää lisäaineita ja liputat synteettisten öljyjen puolesta. Aihe on nimittäin mielenkiintoinen ja faktat saisivat päättämään jompaan kumpaan suuntaan.
audiq
Viestit: 182
Liittynyt: La Loka 08, 2005 9:19 am

Käytättekö öljyn lisäaineita?

Viesti Kirjoittaja audiq »

Kerro nyt meillekkin, miksi öljyissä ei saa käyttää lisäaineita ja liputat synteettisten öljyjen puolesta.




Öljy on tarkkaan suunniteltu kokonaisuus. Jos siihen sotketaan jotain

lisäainetta sekaan, niin se "kompromissien tasapaino" järkkyy. Yleensähän öljyissä yksi saavutettu ominaisuus on jostain toisesta hieman pois.

Se, että koneella pystyy ajamaan hetken ilman öljyjä, ei ole mikään temppu, mutta harva oikeasti sellaistakaan ominaisuutta tarvitsee. Sekin olisi taas jostain muusta ominaisuudesta pois.



Ja synteettiset vaan tuntuvat toimivan hyvin minun koneissani.

Ne pitävät koneen puhtaana sisältä ja päältä. Ja onhan ne kehitetty paljon pidemmälle kuin joku perinteinen SF-luokituksen mineraali.

Ja vaikka 516tkm ajetussa Audissakin pyörii välillä 0W-40 öljyt, niin kyllä ne vaihtovälin maksimissa pysyy.

Ei varmana pysyisi, jos kaataisin 10W-30 mineraalit ja sotkisin jonkun lisäaineen sekaan.
NonSenCe
Viestit: 800
Liittynyt: Ma Tammi 29, 2007 12:52 pm

Käytättekö öljyn lisäaineita?

Viesti Kirjoittaja NonSenCe »

yksinkertaisesti sanottuna. lisäaineita en käytä.



vanhoissa autoissa olen siirtynyt käyttämään diesel öljyä.



tällä hetkellä käytössä Valtra (turbo)diesel öljyä, ostettu traktoriliikkeestä. oisko ovh hinta ollut alle 50e 20litran ämpäri.

(ps. made by shell)



vaihtovälin pidän 5000km tai kesäksi/talveksi uudet öljyt sisään.
Vastaa Viestiin