Vanhoja AMC-kuvia

Tänne voit laittaa oikean merkkisiin autoihin liittyvät muut kysymykset tai kertoa mitä on tullut kohellettua auton kanssa. Myös osto-oppaat ja ensimmäiset tervehdys viestit tänne.
ViljamiK
Viestit: 196
Liittynyt: Ma Helmi 01, 2010 8:56 pm
Paikkakunta: Pornainen

Vanhoja AMC-kuvia

Viesti Kirjoittaja ViljamiK »

Itekkin piti noita kuvia kaivella.



American Car Show -93






Mikähän rekkari tuossa chieffissä.

Mun chieffi oli Hesassa- 93 vuonna kesään saakka ja omistus muuttui 03.08. 1993 Juha Grönroossille savonlinnaan.



Hihhei, löyty tuohonki vastaus, rekkari on: NAP-32 ja tuommosta sanoo kuvateksti kansiossa, Jeep Cherokee Chief -79 360+TH 400+QUADRATRAC..





Onko nyt varmasti, kun jamant kertoi aivan muuta aikaisemmin mutta noi helman pienet korvakket muistuttaa silti  NAP -32 . Nimittäin sahasin ne korvakkeet pois kesällä. Ettei museomies takerru yksityiskohtiin ja hitsaukset jäi helmaan muistoksi :) Pitäisköhän se tuoda tulevaisuudessa jälleen sisänäyttelyihin näytille ;D

On siitä kuvakin, voin ettiä.



Tässä samalla muita netistä löydettyjä.



http://picasaweb.google.fi/Lelurahtari/MuutJenkit?feat=embedwebsite#
1970 AMC Ambassador SST 360
1981 Jeep CJ-5 Renegade
1999 Jeep Grand Cherokee
+ plus muuta moparirompetta..
Avatar
RamiS
Viestit: 2134
Liittynyt: Ma Tammi 27, 2003 1:07 pm

Vanhoja AMC-kuvia

Viesti Kirjoittaja RamiS »

Avatar
A-V
Viestit: 7632
Liittynyt: La Tammi 01, 2000 3:26 pm
Paikkakunta: Pori

Vanhoja AMC-kuvia

Viesti Kirjoittaja A-V »





Tää taitaa olla ruattalainen....? http://www.rogerscustom.se/
'28 Nash Standard roadster 343/M23man
'69 Rebel SST 2D HT 343/M12
'70 Hornet SST 2D RWB 401/A727
'70 Hornet 2D V8/aut
'70 Javelin BBB V8/man
'73 Ambassador Brougham High Speed Pursuit 401/A727
'03 Wrangler Sport 4.0L/aut
'12 Grand Cherokee Ltd 3.0D
sillu
Site Admin
Viestit: 2153
Liittynyt: La Joulu 21, 2024 8:53 pm

Vanhoja AMC-kuvia

Viesti Kirjoittaja sillu »



Javelin-kuvat otettu talteen.



http://autot.teemuharju.fi/Javelin/



Uutena sivulle lisätty juokseva numerointi.


audiq
Viestit: 182
Liittynyt: La Loka 08, 2005 9:19 am

Vanhoja AMC-kuvia

Viesti Kirjoittaja audiq »

Sopii tämän aiheen alle. Elävän Arkiston yhdessä pätkässä vilahtaa Wagoneer. Yleisradion teipit näyttäisi olevan kyljessä. -Jeep heti ensimmäisen pätkän alussa.

www.yle.fi/elavaarkisto/?s=s&g=1&ag=5&t=121&a=7075



Jäi mietityttämään tuo mataluus, kun eikös tuo viittaisi, että vuosimalli on 74 tai vanhempi, mutta etu-lokasuojien kulmissa ei näy niitä isoja vilkkuja.

Eli tällaisia.

Vai tuliko tämä maski jo -74, niin kuin Google tuntuu väittävän. Jäänyt vain sellainen mielikuva, että maski vaihtui vasta -75.
Avatar
hentpe
Viestit: 2981
Liittynyt: Ti Tammi 28, 2003 4:22 pm

Vanhoja AMC-kuvia

Viesti Kirjoittaja hentpe »

Mun tietääkseni se muovinen ritilämaski tuli Wagoon just 74. Samana vuonna kuin Cherokee esiteltiin.
Avatar
tl
Viestit: 4002
Liittynyt: Ma Loka 13, 2003 2:08 pm

Vanhoja AMC-kuvia

Viesti Kirjoittaja tl »

audiq
Viestit: 182
Liittynyt: La Loka 08, 2005 9:19 am

Vanhoja AMC-kuvia

Viesti Kirjoittaja audiq »

Mielikuva taitaa tulla siitä, että minun Wagoneer on papereissa -74:n ja vanhemmalla maskilla. Valmistusvuosi sitten oletettavasti -73.



Onkohan tuo Yleisradion Wagoneer jo uinahtanut? Olisikohan pohjoisen auto, kun maasturi. Vai olisiko pääkaupunkiseudulla tai Tampereella ollut Yleisradiolla Wagoneereja. HTV:lla, eli Helsinki Televisiolla oli ulkolähetysvaunun veturina 80-luvulla FSJ. -Muistaakseni Wagoneer. Taisi olla ruskea metalliväri tai jokin muu melko tumma väriltään.
Avatar
tl
Viestit: 4002
Liittynyt: Ma Loka 13, 2003 2:08 pm

Vanhoja AMC-kuvia

Viesti Kirjoittaja tl »

Mielikuva taitaa tulla siitä, että minun Wagoneer on papereissa -74:n ja vanhemmalla maskilla. Valmistusvuosi sitten oletettavasti -73.



...



vin-koodista näkyy vuosimalli, muistaakseni toinen merkki. Katos mikä numero siinä on
audiq
Viestit: 182
Liittynyt: La Loka 08, 2005 9:19 am

Vanhoja AMC-kuvia

Viesti Kirjoittaja audiq »

3:n siinä näyttää olevan. -73 sitten se oikea vuosimalli. Käyttöönotto tammikuun lopussa -74. -74:na sitä taidettiin silloin kaupitella minulle.

Mutta ihan hyvä vuosimalli tuo -73. Alkavat olemaan ilmeisesti tuon ikäiset ja tuolla keulalla olevat melko harvassa.
Vastaa Viestiin