Kromauspaja

Tänne voit iskeä kysymykset kaikesta muusta autojen rakenteluun liittyvästä.
PetriN
Viestit: 449
Liittynyt: Ma Tammi 27, 2003 6:08 am

Kromauspaja

Viesti Kirjoittaja PetriN »

Onko kukaan kromauttanut tavaraa Suomessa lähiaikoina?

Onko esim. Helsingin seudulla kyseistä toimintaa?

Puskureita ja vähän pienempääkin alkaa kasaantumaan.
juhap
Viestit: 6799
Liittynyt: Pe Tammi 24, 2003 7:14 am

Kromauspaja

Viesti Kirjoittaja juhap »

Suomalaisista ei ole tietoa, mutta Overdrivellä kehuttiin kovasti puolalaista kromaamoa, jossa palvelu hoituu suomeksi!



EDIT: Alla on se linkki. jota muistelin. :)
American HT -65,American 220 2d,American 330 Wagon(x2),American F/EX,Eagle STW(x4),Matador Coupe(2x),AMC Hornet 2d(x3),Jeepster 1950,Concord -81,Nash HT -52,Classic 2d -63,SCReplica/Rogue -66,Sundancer -82
Avatar
Kosti
Viestit: 1524
Liittynyt: Pe Syys 04, 2009 5:43 pm

Kromauspaja

Viesti Kirjoittaja Kosti »

Josko tästä olisi apua, ainakin itse harkitsen vakavasti kun kromauksen aika koittaa.

Ketjulla on mittaa mutta asiallista luettavaa.

http://www.overdrive.fi/forum/viewtopic.php?t=143457&highlight=kromaus
maasturi
Viestit: 397
Liittynyt: To Touko 17, 2007 8:36 pm

Kromauspaja

Viesti Kirjoittaja maasturi »

Voi perhana, meillä töissä olis ollut mutta ne lopetti sen pintakäsittely puolen muutama vuosi sitten. Toisena syynä oli kun firmassa isot pomot oli kateellisia kun työmiehet kromautti omia juttuja työaikoina..

Ilmeisesti vironpojat kromauttaa ja huittisissa on joku pienempi firma. Ja tampereella on kovakromaus :)
Avatar
hentpe
Viestit: 2981
Liittynyt: Ti Tammi 28, 2003 4:22 pm

Kromauspaja

Viesti Kirjoittaja hentpe »

Eikös kukaan käytä enää Rautiota Turussa??? Kehuu kovasti osaamistaan.



Niklaamo Rautio Oy osallistuu mm. vanhojen autojen ja moottoripyörien entisöintiin. Tämä on yrityksen ydinosaamisaluetta, josta kertovat monet menestyksekkäät tulokset niin autojen kuin moottoripyörien entisöintikilpailuissa. Me Niklaamo Rautio Oy:ssä pyrimme aina parhaaseen tulokseen. Näin saavutetaan hyvä asiakastyytyväisyys ja tuotteen pitkäikäisyys.



http://www.niklaamorautio.fi/index_fin.html
PetriN
Viestit: 449
Liittynyt: Ma Tammi 27, 2003 6:08 am

Kromauspaja

Viesti Kirjoittaja PetriN »

Aion ehkä viedä Rautiolle yhden erän osia. Hudsonin maskin listat aluksi.
Avatar
KK
Viestit: 2965
Liittynyt: Pe Tammi 24, 2003 9:27 am

Kromauspaja

Viesti Kirjoittaja KK »

Kerrohan sit työn jäljestä ja hinnasta.

Mulle tuli varmaan halvimmax, kun tilasin OD:n kimpassa Javeen takapuskurin BumberBoyzeilta, jäi vielä vanha itelle varuix. Maksoi muistaakseni uusine pultteineen 550 egeä Lappeenrannasta hakien. Eteenhän mulla on hyllyssä Saksan romikselta 70-luvulla tuodusta Javen etupäästä talteenotettu virheetön puskuri, eli vanha jää siitäkin varalle. Nuo vanhat vois joskus vaikka kromauttaa, jos löytyy järkihintainen paikka, jossa hyvä työn jälki.
PetriN
Viestit: 449
Liittynyt: Ma Tammi 27, 2003 6:08 am

Kromauspaja

Viesti Kirjoittaja PetriN »

Joo kerrotaan.

Nämä Hudsonin osat ovat aikas työlään näköisiä, koska kolhuja ja ruostemonttujakin on, eli hintaa saattaa tulla.



Kunhan veljmies lopettaa ajokauden uudella Isuzullaan, niin laitetaan siitä mukaan vielä valetut lampunkehykset, niin näkee senkin homman.
JanneM
Viestit: 1465
Liittynyt: To Huhti 01, 2010 3:13 pm

Kromauspaja

Viesti Kirjoittaja JanneM »

Missä hinnoissa puskurin kromaus suomessa liikkuu?
PetriN
Viestit: 449
Liittynyt: Ma Tammi 27, 2003 6:08 am

Kromauspaja

Viesti Kirjoittaja PetriN »

Hudsonin isohkon ja monimuotoisen koko keulan kromatut osat olis ollu Suomessa kromattuna noin kolme tonnia. Päädyin, kuten KK, tilaamaan puskurit bumperboisilta, "Lappeenrannan kautta".

Kromautettiin kuitenkin ne lampunkehykset, ei tulleet hyvät.
Vastaa Viestiin