Mulla on tuossa -70 Javessa taustapeili, jonka heijastinpinta on pilalla. Peili ei kuitenkaan oo ihan suora peilin pala vaan toiselta reunalta paksumpi, joten peruspeilin palalla ei saa ihan samaa lopputulosta.
Löytyykö tietoa, kuinka korjata vanha tai tehdä uusi ?
Tossa yrittää olla kuva aiheesta, ei kyllä lasin paksuus oikein näy.
Tere. Mulle on paikallisen lasiliikkeen omistaja tehnyt mitä ihmeellisempiä peilejä. Olen vain vienyt vanhan malliksi sille tai viimeksi tein pahvista sabluunan, kun ei ollut enää lasia vaan pelkät raamit. Tekee kuperaa ja koveraa, you name it.
Eagleen laitoin aurinkolipan saranaosan Americanista. Pikkuinen autofirma käytti pitkään hyvaksi havaittuja osia... Onneksi... Lipan runko tuli nyt sitten kromattuna, mutta hopeamaali on keksitty. ;)
Mun hornettiin on kans uusittu peilin lasi, joka ei ole ihan alkuperäisen muotoinen. Ebaysta olen huudellut monia peilejä, mutta aina hinnat on karanneet taivaisiin. :P