No niin, tuli kaivettua tuollainen pirteä laite, kirjaimellisesti varaston perältä, talliin työn alle.
Olen tästä tainnut jo jonkun vanhan kuvan aikaisemminkin laittaa.
Tytär täyttää 18v keväällä ja tästä hänelle hyvä auto. Ei pääse alkuunkaan tottumaan kevyesti ajettaviin pikkuautoihin, vaan tuntea kunnolla se ajamisen meininki.
"Iskä" osti tämän 16 vuotiaana v.1982 ja se valmistui sopivasti ajokortin saatua. Koko tämän kolmen kymmenen vuoden ajan se on ollut ihan samassa kuosissa, vain moottori- ja vaihteistoremonttia on tehty. Nyt uudelleenrekisteröinti vaatii vähän palkin hitsaamista hankalasta paikasta takatukivarren päältä, sekä stereoiden asentamisen. Muutakin pientä laittoa, koska seisottaminen on vähän himmentänyt kiiltoa. Ja jos talvellakin ajetaan, niin talvivanteet pitää hankkia. Voisin ostaa 4-5kpl 4.5":n vanteita, jos jollakin on.
Tässä kuvassa olen ite 16v ja auto on juuri tuotu kotiin v.-82. Hinaamalla tietenkin. Moottoritila on täynnä mustaa, koska se paloi ostopaikalla, eikä päästy edes koeajamaan. Mutta se ei vaikuttanut ostopäätökseen.