Jeeppi remonttia tehdessä huomasin yläpallonivelen olevan väljä D30 etuperässä.
Aikasemmin akseli oli irti, joten olisi ollut helppo nostaa ihan normaali prässiin.
Nyt paikoillaan ollessa joutui kikkailemaan, kun ei ole oikeita erikoistyökaluja.
Vanha pallonivel lähti pois, kun ensin rälläköi yläpuolen kupin pois ja otti sisuskalut pois. Poralla reikiä vieri viereen lähelle pallonivel ja akselihaarukan saumaa. Lopulta kun reikiä tarpeeksi ja seinämä menee ohueksi, niin vasaralla temmillä lyöden vanha lähti pois.
Uuden paikoilleen laittoon hitsailin pullo tunkille telineen, "kenttäprässi". Sopivan kokoinen iso hylsy tunkin ja pallonivelen väliin, että painatus tulee oikeaaan kohtaan pallonivelen olkapäätä.
Työkaluja ja apuvehkeitä
Työkaluja ja apuvehkeitä
Vanteen sulatus menossa, volvo kertää lunta ja jäätä takavanteisiin. Sopiva saavi/ämpäri ja sisälle auton sisätila lämpäri.

Työkaluja ja apuvehkeitä
Jos penkin verhoiluja. Ym. Tekisi.
Ostin suutarin vanhan nahka ompelukoneen.
Ostin suutarin vanhan nahka ompelukoneen.
Työkaluja ja apuvehkeitä
Lupasin alapallon vaihtaa. Se alapallo, se on prässäämällä kii....hhmmm...kyllähän sen tekee ilman kalliita laitteita. Jousipuristimille vaan lisäosa. Ja irtos!!!