Virossa maalauttaminen

Tänne voit iskeä kysymykset kaikesta muusta autojen rakenteluun liittyvästä.
SW
Viestit: 492
Liittynyt: Ke Touko 19, 2010 1:16 pm

Virossa maalauttaminen

Viesti Kirjoittaja SW »

Yks kaveri vihjasi, että autot kannattaa nykyään viedä Viroon maalattavaksi. Hintataso on halvempi ja työnjälki asiallista.

Onko kokemuksia asiasta? Vähän pistää miettimään kun tuuli- ja takalasit, puskimet, listat ja lukot pitää poistaa ennen maalausta. Konehuonekin kaipaisi maalia ja auto pitäisi viedä lähes hylsynä lahden yli.

Maalaaminen on sen verta kallista, että se pitää tehdä kerralla kunnolla.
juhap
Viestit: 6798
Liittynyt: Pe Tammi 24, 2003 7:14 am

Virossa maalauttaminen

Viesti Kirjoittaja juhap »

Mobilistin Bremer käytti Crowninsa aikoinaan Virossa ja eipä sitten muita ole siellä maalauttaut... :( :-/
American HT -65,American 220 2d,American 330 Wagon(x2),American F/EX,Eagle STW(x4),Matador Coupe(2x),AMC Hornet 2d(x3),Jeepster 1950,Concord -81,Nash HT -52,Classic 2d -63,SCReplica/Rogue -66,Sundancer -82
Avatar
pekka
Viestit: 4938
Liittynyt: To Tammi 23, 2003 6:59 pm
Paikkakunta: Parainen

Virossa maalauttaminen

Viesti Kirjoittaja pekka »

Jos vielä joskus niin onnellisesti käy, että mun joku auto pääsee maalaamoon menee se luonnollisesti kerholaiselle, eli Ristiharjulle



Tossa työnäyte paikkamaalauksesta...



Avatar
KK
Viestit: 2965
Liittynyt: Pe Tammi 24, 2003 9:27 am

Virossa maalauttaminen

Viesti Kirjoittaja KK »

Alkuaikoina oli Virossa maalauttaminen todella edullista ja jätkät teki siellä hyvää jälkeä ikäänkuin työnäytteenä, nykyisin ei taida hirveetä hinnaneroa olla suomi-työhön. Ja jälkihän riippuu ihan tekijästä, laatu vaihtelee molemmissa maissa, niinkuin hintakin.
Avatar
RamiS
Viestit: 2134
Liittynyt: Ma Tammi 27, 2003 1:07 pm

Virossa maalauttaminen

Viesti Kirjoittaja RamiS »

Hyrylän "miinakentällä" = Sulan käytettyjen autojen "teollisuusalueella" automaalarit osaavat jo paremmin viroa ja venäjää kuin suomea...

Viron maalarit ovat lähempänä kuin luuletkaan. ;)



RS
SW
Viestit: 492
Liittynyt: Ke Touko 19, 2010 1:16 pm

Virossa maalauttaminen

Viesti Kirjoittaja SW »

Paree katsoa tekijä kotimaasta niin ei tule odottamattomia ongelmia.

Aikoinaan teetin hopan kolarimaalauksen paikallisella firmalla ja sillä oli kolme hinnastoa: vakuutusyhtiö, kuitilla ja ilman kuittia  ;D  
Avatar
KK
Viestit: 2965
Liittynyt: Pe Tammi 24, 2003 9:27 am

Virossa maalauttaminen

Viesti Kirjoittaja KK »

Kun muistas, mitä maalaria siellä ne jobbarit sanoi käyttävänsä, mutta Javea sinne tyrkytin joskus, selvästi oli venäjänkielinen se omistaja ja lupas, et ritsa värjätään kahdella donalla, vaan en ikinä saanut sovittua mitään ajankohtaa, koko ajan oli pieni maalaamo täynnä ilmeisesti just noitten jobbareitten autoja. Ihan asiajälkeä näyttivät kyllä tekevän.
JariJ
Viestit: 459
Liittynyt: Su Loka 30, 2011 6:27 pm

Virossa maalauttaminen

Viesti Kirjoittaja JariJ »

Terve !



Sulantiellä Tuusulassa venäjää puhuvat automaalarit maalasivat tyttäreni VW Golfin -95 lokasuojat. Hintaan kuului myös uudet lokasuojat, ja niiden asennus sekä oikeanpuoleisen tarviketaustapeilin maalaaminen korin väriin. Työjälki OK ja hinta sopiva 600 eur.

- Viron laadusta ja hinnoista en tiedä. Latvia ja Liettua ovat varmaan vielä edullisimpia. Pari viikkoa sitten olin siellä matkailuautolla perheen kanssa lomalla ja jouduin laittamaan vararenkaan autooni rengasrikon seurauksena. Liettuassa korjautin hajonneen renkaan ( venttiilin vaihto) ja se asennettiin autoon. Hinta yhteensä n. 6 euroa.



t.Jari
Teddy_Tiger
Viestit: 163
Liittynyt: Ti Kesä 19, 2007 5:10 am

Virossa maalauttaminen

Viesti Kirjoittaja Teddy_Tiger »

Luonnollisesti Virosta, kuten Suomestakin, löytyy monen tasoista ja hintaista tekijää. Oon käsittäny että hinnat keskimäärin ovat kuitenkin Suomen hintoja halvemmat, ja Virosta saattaa vielä löytää pajan joka suostuu tekemään muutakin ku vakuutusyhtiön korjausmaalauksia :)



Velipojalla on hyviä kokemuksia tuosta puljusta: http://www.hiteh.eu/fi/



Sillä kävi auto siellä isommassa ehostuksessa, työnjälki on hyvää. Kannattaa varmaan kysellä tarjousta useasta paikasta, siinä ei häviä mitään.



Odottamattomia ongelmia voi tulla kyllä kotimaassakin, löytyyhän Overdrivellä ketju missä jollain oli Suomen nimikkäimmän tekijän Trianglen kanssa ongelmia. En mä itse tuota Viroa mitenkään erityisesti pelkäisi, mulla on vaan hyviä kokemuksia siellä asioinnista autojen suhteen.
Avatar
RamiS
Viestit: 2134
Liittynyt: Ma Tammi 27, 2003 1:07 pm

Virossa maalauttaminen

Viesti Kirjoittaja RamiS »

Aikoinaan Viron matkailun edistämiskeskus käytti mainoslauseenaan:



Tervetuloa Viroon, autosi on jo täällä.



:D :D



RS
Vastaa Viestiin