Onko ketään purkanut ja kasanut tällaista peilia onnistuneesti tai onko se edes mahdollista. En ole oikein uskaltanut ettei hajoa. Lasi pois ja kahteen osaan. Mulla on noita setti, ei kauko-ohjattavia. Tuon hanttarin voisi ottaa omaan käyttöön, mutta kromauttamista ajattelin. Toki uusiakin on aika ajoin myynnissä mutta hintavia ovat nekin. Kumpi lienee sitten kannattavampaa
Rebelin peilin lasi kun meni rikki, niin tuli purkua kokeiltua. Peilin lasi on kulmistaan liimattu kiinni. Kuumailmapuhaltimella lämmitin, jotta sai liimaa pehmenemään ja varovasti kampesin pois. Lähti pieninä paloina pois, mutta tähän vaikuttaa varmasti se, että oli jo valmiiksi rikki/säröillä. Lämmitys pitää tehdä varovasti/tasaisesti ettei lasi halkea lämmön vaikutuksesta. Ei helppoa saada ehjänä, mutta ei mahdotontakaan: ;)
ite purin noi kun maalasin kuoret,toi lasi taustoineen on 2lla rastipää ruuvilla kiinni.kun kääntää lasin jompaan kumpaa laitaan ne näkyy.avasin ne taivutetulla meissellillä,ettei vaan nuljahda,sit avasin tavallisella.jalka on kiinni olikohan tuumanen ja 1/4 mutterilla kuvussa.
Juu näkyy ruuvit kun katsoin. Tuossa linkin peilissä on niitit ja siellä lukee että 78 tai uudemissa. Pitää kokeilla avata nuo varovasti. Rock Autossa löytyy myyten peililasia manuaalipeiliin ja malli näyttää oikealta. Ainakin jos katsoo 70 Hornet, body jaoksessa
Muistelin kans et sain ihan ruuvarilla purettua tuon, mut ei muista enää... Ton peililasin teetin Porissa siinä Karjarannan Lasitusliike Puurilassa. Maksoi pari kymppiä. Tekivät myös Rebeliin pyöreät vielä halvemmalla. Hyvä palvelu ja ammattitaitoista käsityötä.