Sivu 1/1

Willys heräsi henkiin

Lähetetty: Ke Joulu 31, 2014 11:28 am
Kirjoittaja hentpe
Tämmöisen bongasin TM:n nettisivuilta:







Willys-merkistä tulee mieleen maastoauto, mutta uusin Willys AW 380 Berlinetta on italialainen urheiluauto.





Huomattavan paljon 1960-luvun Renault Alpinea muistuttavan auton muodoille ja nimelle löytyy yllättävä selitys. Vuosina 1962 – 1966 Willys valmisti Brasiliassa 822 Interlagos-urheiluautoa, jotka perustuivat Renault Alpine A108:aan.



Italialaiset Maggiora ja Carrozzeria Viotti ovat elvyttäneet Willyksen urheiluauton käyttäen inspiraationaan klassikon muotoilua. Kyseessä ei ole pelkkä muotoilututkielma, vaan autoa valmistetaan rajoitettu 110 kappaleen erä niille, jotka ovat valmiit maksamaan siitä 380 000 euroa.



Rahalle saa kohtuullisen vastineen, sillä moottorina on kaksoisahdettu kuusisylinterinen 3,8-litrainen, joka kehittää 455 kW ja 830 Nm. Hiilikuitukorin ansiosta auton paino on vain 1 350 kiloa, joten suorituskykyä löytyy. Kiihtyvyydeksi 0-100 km/h luvataan 2,7 sekuntia ja huippunopeudeksi 340 km/h.

Willys heräsi henkiin

Lähetetty: Ke Joulu 31, 2014 2:35 pm
Kirjoittaja juhap
Nytpä on sitten vertailuauto olemassa kun Wanhoille Willyksille määritellään veroarvoja....

Willys heräsi henkiin

Lähetetty: Ke Joulu 31, 2014 2:47 pm
Kirjoittaja RamiS
Nytpä on sitten vertailuauto olemassa kun Wanhoille Willyksille määritellään veroarvoja....



;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D



RS