Sivu 1/2

Americanin käsijarru

Lähetetty: Pe Kesä 12, 2015 6:02 pm
Kirjoittaja aijoma
Käytiin tyttären autoa leimalla mut käsijarrustahan se pomppas prkl. Ei saanut kumpallekaan takapyörälle tarpeeksi jarruvoimia käsijarrulla. Huono käkkärihän tuossa on joka vuosi ollut mut tähän mennessä on leima hellinnyt sentään. Autoon on nyt laitettu kokonaan uudet rummut, kengät, säätimet ja kaikki muutkin nippelit takajarruihin ja kaikki käsijarrun vaijerit liikkuu molempiin suuntiin jumittelematta. Käkkäri on säädetty nyt shop manuaalin ohjeen mukaan eli takapyörät ilmaan, kahvasta viisi naksua ja sit siihen kohtaan säätäen ettei pyörät pyöri käsin. Silti ei jaksa pitää mäessä autoa paikallaan. Ei kehtaisi ihan noin huonolla käkkärillä mennä edes uusinta näytölle kun on sentään aika läjä laitettu uutta osaakin. No, okei, osia ei ostettä tämän tähden vaan oli hankittu varastoon valmiiksi odottamaan että laitetaan sit kun esiintyy tarve. Tarve oli nyt vaan apuja ei. Eli auttakaahan miestä alamäessä, mitä hittoa tuolle pitäisi tehdä kun ei shop manuaalin säätöohje auttanut? Onko muilla ollut vastaavia ongelmia?

Americanin käsijarru

Lähetetty: Pe Kesä 12, 2015 8:10 pm
Kirjoittaja Jeep-Ukko
Ite olen säädellyt sillai yleensä kaikista vehkeistä, että renkaat ilmassa, seisonta jarru kokonaan pois.



Tässä vaiheessa vielä varmistaa, että auton alla oleva vaijereiden säätö kierretanko on sillai säädetty, että vaijerit ovat löysällä ja rumpujen sisällä mekanismit täysin lepo asennossa. Ettei vaijeri vedä mekanismia väärin esikireyteen.



Manuaalisesti rummun sisällä säätö kehinnät ruuvannut, kengät niin lähelle rumpuja, että melkein jo vähän alkaa laahata käsin pyörittäessä rengasta. Rengas ei silti jumiudu.



Sen jälkeen pitäisi jarrujen jumiutua kun polkasee/vetää seisonta jarrun päälle.

Tarvittaessa tässä vaiheessa kiristetään auton alla vaijerin kierre tankoa, että vaijerit ovat edelleen löysällä, mutta ei liian isoa tyhjää, jotta liikerata riittää vetämään rummun sisällä mekanismit.



Ja jos automaatti säädöt toimii / on herkistelty, niin pitäis kenkien etäisyys rumpuun käytössä pysyä / säätyä hyväksi pinnan kulumisen mukaan.



Vaijerin säätöä ei pitäisi tarvita muuttaa ikinä sen jälkeen kun kerran säädetty kohdilleen, koska kehinnöillä hoidetaan säätö. Tosin todellisuudessa, kun vaijeri venyy eli pituus muuttuu ajan saatossa ja mekanismien vastin pinnat kuluu...niin aina joskus joutuu tuotakin tarkistaa.

Americanin käsijarru

Lähetetty: Pe Kesä 12, 2015 8:40 pm
Kirjoittaja pekka
Uusilla nauhoilla ja rummuilla tehot ei heti riitä, tarvis ajella hetki, tai vaikka hiekkapaperilla hiukan karhentaa.



Ite oon säätäny vanhat osat aina silleen, et pikkusen alkaa kihnaus kuulumaan.

Americanin käsijarru

Lähetetty: La Kesä 13, 2015 5:49 pm
Kirjoittaja raipe
ku rummun ottaa pois, niin heiluuko hihnojen välitanko oikeen kunnolla vaaka suunnasa?

meinaan onko kulunu.

olihan alapää säädetty ennen kässärin säätöö?

Americanin käsijarru

Lähetetty: Su Kesä 14, 2015 5:29 am
Kirjoittaja hentpe
Eipä muuta tule mieleen kuin tosiaan, et ensin jarrukenkien perussäätö kohdalleen käsijarru vaijeri löysällä ja vasta sitten vaijerin säätö kohdilleen.

Americanin käsijarru

Lähetetty: Su Kesä 14, 2015 11:34 am
Kirjoittaja aijoma
Tuo leimalla hylätty käsijarru oli siis vanhoilla kuluneilla osilla. Uudet osat paikallaan käkkäri tuntuu edelleen näppituntumalla tehottomalta. Hihnat on säädetty alapään säätimestä lähelle niin lähelle kuin saa että rumpu kuitenkin pyörii, eli perussäätö on tosiaan tehty ensin ja oikein niin että vaijeri oli löysätty varmuuden vuoksi, ja sitten vasta sen jälkeen vaijerin säätö. Välitangon kuluneisuudesta en osaa sanoa sen tarkemmin kuin että ei se ainakaan tuntunut heiluvan ylimääräistä kenkien välissä. Se taitaakin olla enää ainoa vanha osa noissa. Täytyy tuokin varmaan vielä tarkistaa uudelleen kunhan ehtii. Eilen en asialle ehtinyt mitään tehdäkään, päivä meni kaverin nelikymppisillä.

Americanin käsijarru

Lähetetty: Su Kesä 14, 2015 5:18 pm
Kirjoittaja sillu
Hyviä vinkkejä jo muilta, olisko jarrurumpujen pinnoissa rasvaa? Hyvä puhdistus niihin jarru-kliinerillä.



Itse ottanut tavaksi käydä kokeilemassa käsijarrua jossain jyrkähkössä ylä/alamäessä ennen konttorille menoa, toimii aina. Paitsi jos toinen ottaa tosi hyvin ja toinen ei juur ollenkaan :D Itellä ei kuitenkaan näin ole juur koskaan ollut, paitsi Rebelin kanssa.. :P



Americanin käsijarru

Lähetetty: Ma Kesä 15, 2015 5:55 am
Kirjoittaja Jeep-Ukko
Jos käyttö jarru kuitenkin ottaa ok?

Niin silloin rummut / kengät pitäisi olla ok.

Ainakin ymmärtääkseni tässä tapauksessa omgelma vain seisonta jarrun puolella.



Joten ainut vaihtoehto jää, että auton alla seisontajarrun kierretanko säätöä vaan tiukemmalle.

Tiukkaa niin kauan. Kunnes jarrupois asennossa alkaa renkaat jumittua. Tästä löysää vähän, että renkaat pyörii. Ja pitäisi olla ok.



-----



Rummun sisällä välitanko lattarauta, toinen pää ottaa etukenkään kiinni, toinen pää ottaa seisonta jarrun kääntö mekanismiin, kääntömekanismin alapäähän kiinnittyy seisonta vaijeri ja yläpää kiinnittyy takempaan kenkään.



Latan ympärillä etukengän päässä jousi painaa tangon takapään seisontajarru mekanismia vasten, kun käyttö jarrua käyttäessä kengät etääntyy toisistaan, niin tanko ei jousen ansiosta tipahda välistä pois.



Mikäli tanko kuluu, niin auton alla vaijerin säätö kierre tankoa tiukemmalle, niin kuluminen on taas kompensoitu.



Toki jos kulumaa on paljon, niin jossain vaiheessa tangon hahloa on hyvä täyte hitsata.



----



Mikäli ongelmaa on myös käyttö jarrussa, niin kengät / rummut liukkaat (esim. öljyä tai jarru nestettä päässyt).



Tai perus säätö, alapään kehintä liian kaukana.

Americanin käsijarru

Lähetetty: Ma Kesä 15, 2015 6:04 am
Kirjoittaja A-V
Onko vaijerit kuinka vanhat? Menevätkö vaijerin kuoret kasaan kun käkkärin pistää päälle? Jos näin on niin ihan sama mitä teet rummun sisällä niin ei auta. Mulla oli tuota probleemaa ja korjaantui vain vaijerit vaihtamalla.

Americanin käsijarru

Lähetetty: Ma Kesä 15, 2015 7:58 am
Kirjoittaja aijoma
Vaijerit on varmaan taivastakin vanhemmat mutta ainakin käsin auton alla kiskomalla tuntuvat liikkuvan kohtalaisesti.

Laitoin nyt kuitenkin varmuuden vuoksi tilaukseen vielä uudet vaijerit kun sellasia muutaman päivän toimitusajalla oli saatavana, joutuu ne todennäkösesti jossakin vaiheessa vaihtamaan joka tapauksessa vaikka nyt vielä saisikin tuon toimimaan.