Sivu 1/2
Kytkimen pinnoitus
Lähetetty: Su Elo 23, 2015 5:15 pm
Kirjoittaja JanneM
Onko kokemuksia kytkinlevyn pinnoituksesta.Mikäs laatikko 196 perässä on ja onko tietoa kuinka vahva kytkinlevyn pitäis olla.
Kytkimen pinnoitus
Lähetetty: Ma Elo 31, 2015 8:55 am
Kirjoittaja A-V
t96 siellä todnäk on, kurkkaa alle ja laske monellako pultilla laatikon kansi on kiinni niin tiedät varmaksi (ettei ole vaihtunut)... 4 pulttia on t96.
Oliko toi 196cidin perässä oleva t96 nyt se johon kävi se volvon kytkin?
Kytkimen pinnoitus
Lähetetty: Ma Elo 31, 2015 11:23 am
Kirjoittaja pekka
Volvon levy on vissiin hiukan pienempi.
Pinnoitusta tarjoaa ainakin:
http://www.kitkaliimaus.fi/
Kytkimen pinnoitus
Lähetetty: Ma Elo 31, 2015 1:01 pm
Kirjoittaja JanneM
Kyseistä firmaa ajattelinkin. Kuinkahan vahva ton levyn pitäis olla , tarvitsevat siitä tiedon?Amerikan foorumilla ehdottelivat volvon levyä pyhimyksestä eli varmaan 1.8 koneesta.
Kytkimen pinnoitus
Lähetetty: Ma Elo 31, 2015 1:06 pm
Kirjoittaja A-V
Volvon levy on vissiin hiukan pienempi.
joo mut americani ja 196 niin kaiketi pitäis vielä...? mistäs volvosta se oli käypä? amazoni?
Kytkimen pinnoitus
Lähetetty: Ma Elo 31, 2015 6:43 pm
Kirjoittaja Pitu
Tossa erot:
Paineasetelma 196 (232 saman kokoinen) paineasetelman päällä kulahtanut Volvon kytkinlevy, Sitte lähes uus 100-sarjan Volvon kytkinlevy. Oikealla Ramblerin kytkinlevy.

Toi volvon kytkinlevyn halkaisija ei montaa millimeträ oo pienempi. Mutta Pinta-ala on paljon pienempi!
Farkku Rebelissä oli myös tollanen Volvon kytkin. ->luisti.
Americaanossa saattaa toimia.
Jos haluaa kokeilla, niin tuon keskellä näkyvän levyn saa lunastaa omakustannushintaan. Olisinko kympillä sen joskus hankkinut? :-?
Koetan muistaa mittailla levyn paksuutta, mikäli tarpeen. Kulumisvara tuossa oikean kokoisessa kytkinlevyssä on mielestäni olematon.
Kytkimen pinnoitus
Lähetetty: Ma Elo 31, 2015 7:01 pm
Kirjoittaja hentpe
Tästä firmasta olen ennenkin puhunut.
http://www.tuningstudio.fi/Vahvistetut_kytkimet Kaverit kehu tekevänsä kytkimen mihin tahansa vehkeeseen. Johonkin vanhaan traktoriin taikoivat kytkimen kun levystä ei ollut jäljellä kuin oikeastaan pelkkä keskiö ja asetelman raato. Perus setit oli edullisempia mut jos piti kestää reilusti vääntöä, niin sit piti jo kaivaa oikeasti kuvetta.
Kytkimen pinnoitus
Lähetetty: Ti Syys 01, 2015 3:13 pm
Kirjoittaja JanneM
Tarviikin soitella huomenna ja tiedustella hintoja.
Kytkimen pinnoitus
Lähetetty: Ti Syys 01, 2015 9:31 pm
Kirjoittaja audiq
http://www.audiclub.fi/audifinns/showthread.php?t=147535 Tuommoinen "Tuningstudio kokemus" oli juuri tapetilla Audifoorumilla.
Kytkimen pinnoitus
Lähetetty: To Syys 03, 2015 6:15 pm
Kirjoittaja hentpe
OK....tuollaisen jälkeen en missään nimessä voi suositella ko. putiikkia. Ja tuosta palautus oikeudesta.....ihan turha mussuttaa, että nettisivuilla tai mainoksessa on maininta, että ei palautus oikeutta. Se ei taida päteä oikeudessa, kun laki vaatii kaikkeen netti- ja postimyynti kauppaan muistaakseni vähintään 7 vuorokauden palautusoikeuden. Palautuksen ei tarvitse olla maksuton (postikulut) mutta palauttaa saa oli mikä oli. No noilla viestissä mainituilla tulos luvuilla ei tarvii putiikkia kovin kauaa pyörittää.