Sivu 1/3
Tunnistuskilpailu
Lähetetty: To Maalis 23, 2017 7:11 pm
Kirjoittaja Cassu
Vetolevy ja turbiini irrotettu TH400-360cid yhdistelmästä. Auto on CJ5 jeeppi mutta tekniikka on nostettu sinne varmaan isommasta jeepista, ei ole tietoa
Vetolevyyn on joskus aikanaan tehty turbiinia varten uudet kiinnistysreiät. Nyt vetolevy halki ja uusi pitäisi saada :-?
Nyt haaste kunnon bensalenkkarille ;) ;) Tunnistaako joku alla olevasta kuvasta turbiinin tai vetolevyn, tai minkä tuohon saisi sopimaan :P

Tunnistuskilpailu
Lähetetty: To Maalis 23, 2017 7:28 pm
Kirjoittaja tl
Ei näy kuvat
Tunnistuskilpailu
Lähetetty: To Maalis 23, 2017 7:33 pm
Kirjoittaja pekka
Ei kans näy kuvat, ja siitä kun oon ton nähny on sen verran aikaa, ettei muisti sano enää mitään, mutta mää veikkaisin, että esim tollanen siinä menis.
http://www.rockauto.com/en/moreinfo.php?pk=5898963&cc=1184352&jsn=523
Tunnistuskilpailu
Lähetetty: To Maalis 23, 2017 7:56 pm
Kirjoittaja Cassu
Jaahas.. enemmän räplätty autoja kuin tietokoneita :D
Näkyvät jostain syystä itellä... täytyy laittaa liitteenä jos vaikka onnais
Tunnistuskilpailu
Lähetetty: To Maalis 23, 2017 9:02 pm
Kirjoittaja tl
Kyllä toi taitaa olla ihan vakio jeepin th-400 vetolevy, tosin näyttäis olevan hieman painoklunsseja lisätty joten varmaan kannattaa uuskin koittaa painottaa samaan tai ainakin tarkistaa. Voi olla 304:sen vetolevy painotettu 360:lle sopivaks.
Turbiini saattaa olla th-350:stä kun on jouduttu poraamaan uudet kiinnitysreiät vetolevyyn.
Tunnistuskilpailu
Lähetetty: Pe Maalis 24, 2017 8:42 am
Kirjoittaja JAMANT
AMC 360 ja TH-400 -kombinaatioon uutta vetolevyä hyllyssä:
http://jamant.fi/fi/tuote/2465014-vetolevy-fsj-cro5351821 ja kuva on kohteesta!!
Tunnistuskilpailu
Lähetetty: Pe Maalis 24, 2017 1:28 pm
Kirjoittaja Cassu
Jep jep, turbiini tosiaankin TH350 laatikkoon. Sain tänään uuden vetolevyn ja turbiinikin mene vaihdossa TH400 sopivaan.
Nyt on hakusessa vetolevyn "kiinnitys prikka" vanhasta puuttu nuo "hahlot" Alla kuva
Tunnistuskilpailu
Lähetetty: Pe Maalis 24, 2017 2:22 pm
Kirjoittaja tl
Tolla 350 turbaanilla on saatettu hakea korkeampaa stallia eli huomaa että jos laitat tilalle vakio 400 turbiinin niin nappaa pienemmillä kierroksilla kiinni. Saatavillahan on kyllä minkälaista vaan virilimppua
Tunnistuskilpailu
Lähetetty: Pe Maalis 24, 2017 5:39 pm
Kirjoittaja Cassu
Ei menny niinkuin Strömsössä :o
Vetolevyissä aika raju ero, noin 25mm eri syvyydellä ulkokehä. Uusi vetolevy tulee kaavelin ulkopuolelle eikä startti osu edes lähelle.
Alla pari kuvaa, onko kampiakselin päässä spaceri??? (vimonen kuva)
Tunnistuskilpailu
Lähetetty: Pe Maalis 24, 2017 6:00 pm
Kirjoittaja tl
Joo on spaceri kampuran päässä, toi sun laatikko taitaakin on olla vanhempi buick jakoinen. Onko koneen ja laatikon välissä adapteri?