Sivu 1/1

360 vesipumppu

Lähetetty: Ti Touko 12, 2009 8:21 pm
Kirjoittaja HV
Eli hauska kuva-arvoitus aiheena 360: sen vesipumppu.



Tarvin uuden vesipumpun -68:siin jossa on 360 kone vuodelta x.



Luulin, ettei siinä ole sen kummempaa (eikä ehkä olekaan) kun vaan tilaan samalla Apd:ltä toisen koneen mäntien kanssa.



Tuli pikku pulma kun siellä kaupataan kahta mallia 72 asti ja 73 alkaen.  :o



En tiedä minkä vuotinen kone tuossa autossa on ja tarkastus on nyt hankalaa, kun auto on 50 km päässä peltisepällä.

Voi olla aika vaikea silti tietää koneen vuosimalli, kansissahan kyllä on numerot, entä kone muuten ? Olisko jollakin hyvää vinkkiä ?



Tässä se kuva arvoitus:



72 asti:







73 alkaen:







Ja mulla -68 Javessa:







Kommettia voi vapaasti esittää, jos tulee mieleen jotain  :)

360 vesipumppu

Lähetetty: Ti Touko 12, 2009 9:11 pm
Kirjoittaja tl
Ota hihnapyörä irti niin näkee minkälainen toi sun pumppu on, eronahan noissa on että toi vanhempi malli on matalampi mitattuna rungon kiinnityspinnasta hihnapyörän kiinnityspintaan, en nyt muista mittaa. Mutta on noissa toi valu sen verran erilainen että näkee kyllä silmälläkin.



Sun koneessa voi siis olla kumpi vaan, koska ne sopii täysin ristiin kunhan vaihtaa myös molemmat hihnapyörät

360 vesipumppu

Lähetetty: Ke Touko 13, 2009 7:08 am
Kirjoittaja RamiS
Soita peltisepälle ja pyydä häntä katsomaan esim. vasemman letkulähdön vieressä olevat pultinreikien materiaalivahvuus.

Vanhemmassa pultinkannat jää "putken" viereen, kun taas uudemmassa pultin kannat tulevat "putken yläpuolelle".



Katsoin kuvaa vielä uudestaan, niin näyttäis olevan paksu prikka tuossa kohtaa mutterin alla, joten veikkauksena: kone uudempi, jossa vanhempi vesipumppu. Tämä siis ihan veikkaus, yhteen pinnapulttiin perustuen.



RS

360 vesipumppu

Lähetetty: Ke Touko 13, 2009 11:50 am
Kirjoittaja Zonta
Musta näyttää ettei oo oikein kumpika...mutta tuo paikalla oleva näyttäis olevan joku "tarvike" malli uudemmasta(luotan että sul on noi vuosimallit oikein päin ku ite en tätä ennen tienny kumpi on kumpi). uudemmasta siksi että termarikanteen lähtevä kanava lähtee suoraan ylös päin ja pitkä pultti sen vieressä, kun taas vanhassa yhtä lyhyt kuin viereisetkin. ja muistaakseni mullakin näkyy jakopäänkopan "ylimääräistä" tiiviste pintaa tuossa vasemmalla...Tosin ei sekään mitään tarkota, itsellä nimittäin on uudempi malli, mutta vanhan korkuiseksi koneistettu.



EDIT: pistetääs kuvakin







360 vesipumppu

Lähetetty: Ke Touko 13, 2009 8:47 pm
Kirjoittaja HV
Kiitos vastauksista !



Löysinpä toisenkin kuvan pumpusta ja vertailuksi tutkin tuota -70 Javen pumppua.



Tuossa mun 70-mallissa, jossa kansien numeron mukaan olis 73 kone (kuvassa mustaksi maalattu kone) on mun mielestä juuri tuollainen eka kuvan kaltainen eli "72 asti" mallinen pumppu.







Toisessa kuvassa on tuo mun 68, jossa punainen pumppu. Ja kuten Zonta totesi: ei oikein kummankaan mallinen. Tuo ylöspäin lähtevä

putki, jossa pitkä pultti vieressä on mun mielestä niinkuin tuossa uudemmassa, vaikka runko muuten on erinäköinen.







No molemmathan siihen siis sopii, eli ei suuri ongelma.



Tietysti olis mukavampi jos olis pyörät heti linjassa  ;D