Sivu 1/1
Jakaja
Lähetetty: Ke Tammi 27, 2010 1:28 pm
Kirjoittaja Jago
Mitä mieltä porukat on: saako alkuperäisestä järjettömästä jakajasta tarpeeksi kipinää jos vaihtaa puolan tehokkaampaan ja tietysti paremmat tulpanjohdot ym. pientä? Toisena vaihtoehtona olisi hiiuli-HEI, mutta tietyistä syistä alkuperäisen ulkoasun säilyttäminen miellyttäisi myös omaa silmää ;)
Hyllyssä pölyttyy myös Cranen Fireball XR-i muutossarja, kärjellisestä kärjetön-muotoon. Tekeekö sillä mitään? Jos ei niin siitä voisin muodolliseen hintaan luopua jos joku sitä kokee tarvitsevansa.
Jakaja
Lähetetty: Ke Tammi 27, 2010 2:59 pm
Kirjoittaja RamiS
Mulla on käytössä Fireball XR700 ja siitä ei oo muuta kuin hyvää sanottavaa....
RS
Jakaja
Lähetetty: Ke Tammi 27, 2010 7:39 pm
Kirjoittaja A-V
Noi muutossarjat vaativat sen, että kärkijakaja ei ole väljä. Periaatteessa sulla riittää ihan orkkis kärjellinenkin jos ei tarkoitus ole kierrättää maksimikierroksien tuntumassa. Kaikemmaailman tehopuolista tietty voi hakea lisäuskoa aiheeseen.
Mulla oli toi Motorcraftin duraspark II (DUI) melko kauan ja se jää nyt ylimääräseksi kun nakkaan äskettäin investoidun HEIn paikoilleen, orkkis-ulkonäkö ja 2xtulitikkuaskin kokoinen musta kontrolliboxi oli mulle tuon DUI:n sen aikaiset myyntiargumentit, mutta nyt vaan jostain syystä alkoi inspiroida tuo 'one-wire' HEI... ulkonäöstä riippumatta.
Jakaja
Lähetetty: Ke Tammi 27, 2010 7:54 pm
Kirjoittaja Jago
Ja täten siis tuo Cranen Fireball XR-i jää ylimääräiseksi, tästä jatketaan myyntipalstalla.
Ja tätä juuri mietin että HEI olisi ilman johtohässäkkää.
A-V:lle lähti yv Durasparkista :)
Jakaja
Lähetetty: To Tammi 28, 2010 8:45 pm
Kirjoittaja A-V
no ei tos DUI:ssa ole kun 3 piuhaa, tosin puola jää normiksi eritavalla kun HEIssä jossa se o istutettu siihen keskelle jakajaa.
Jakaja
Lähetetty: Pe Tammi 29, 2010 5:25 am
Kirjoittaja KK
Onhan jenkkilässä kaupan hienoja kärjettömiä orkkiksen näköisiä jakajiakin, vaikka ihan billetistä, semmoista olen itse aatellut, vaikka nykyinenkin toimii Ignitorin kanssa ihan ok. Ja alkuperäisyyttä vaalii se erillinen puolakin, niitäkin on tehokkaampia versioita ihan samaa lieriö mallia.
Jakaja
Lähetetty: Pe Tammi 29, 2010 9:20 am
Kirjoittaja Jago
Laitapa KK linkkiä mistä näitä originaalin näköisiä saa, ei ole tullut vastaan mistään.
Jakaja
Lähetetty: Pe Tammi 29, 2010 10:01 am
Kirjoittaja KK
Jakaja
Lähetetty: Pe Helmi 05, 2010 10:01 am
Kirjoittaja stidi
Mimmonen herätin on sun myytäväs jakajas ja kui se kiinnittyy jakajan nokkaan?
Ois mulla ehkä semmoselle käyttöä jos kiinnitystapa on tukeva ja herätys toimii magneettipulssilla eikä valoanturilla. Lisäplussaa ja paljon tulee jos transistoriyksikkö hoitaa ennakon, olletikin tämä puoli ei selkiä kuin vähintään asennusohjetta vilkasemalla, eli poistetaanko alispaineletku vaiko eikös.
Jakaja
Lähetetty: Pe Helmi 05, 2010 1:40 pm
Kirjoittaja Jago
Stidille lähti YV.