Sivu 1/13
E10 bensan käyttö ja AMC/Jeep
Lähetetty: Pe Touko 28, 2010 5:55 am
Kirjoittaja A-V
Kattelin tuossa noita virallisia möläytyksiä aiheesta ja mainittiin että tämä uusi E10 bensa (10% etanolia) käy Jeeppeihin '89 alkaen. Raavein päätäni että mikä ihmeen vuosiraja tälläinen on, mulla on ollut sekä '87, että nyt '90 mallinen Chero ja molemmat tekniikaltaan täysin samallaisia (renixin ruisku ja samat hepot). Onkohan tämä taas joku 'meillä ei ole teknisiä tietoja vanhemmista' raja...?
Toinen vaihtoehtohan tulevaisuudessa on E5, jossa "vain" 5% etanolia, joka kuulemma sopii KAIKKIIN autoihin ilman ongelmia... hmm...
Järkeilin tuossa päässäni, että mitenhän tämä uusi 10% etanolibensa sopii vanhempiin V8 ja I6 koneisiin (ja miksi ei sopisi jos sopii 4.0L?). Olisiko jollakulla lisätietoa...?
E10 bensan käyttö ja AMC/Jeep
Lähetetty: Pe Touko 28, 2010 1:02 pm
Kirjoittaja pekka
Samaa pohdin myös, eli luultavasti ne vaan on vetänyt sen rajan hatusta. Mitä tohon vanhempiin koneisiin tulee, niin asia pisti silmään kun lueskelin ton ex buickin käsikirjaa, siellä oli maininta, että voi käyttää soppaa jossa on max 10% etanolia joukossa... ja siis sehän oli vuodelta '86
E10 bensan käyttö ja AMC/Jeep
Lähetetty: Pe Touko 28, 2010 1:20 pm
Kirjoittaja maasturi
Hyvä juttu, tämäkin tuli näin nopeasti selvitykseen.. Samaa oon ittekkin miettinyt... Mitähän muuta ne vielä keksii. Käyttövoimavero nousee ja polttoaine etanolihömpötykseen menee aluksi >:(
E10 bensan käyttö ja AMC/Jeep
Lähetetty: Pe Touko 28, 2010 6:01 pm
Kirjoittaja NonSenCe
näin olen itselleni yrittänyt opettaa:
e5 on nykyinen bensalaatu. eli alle 5% etanolia. (talvella kai vähemmän etanolia kuin kesällä on ollut bensanvalmistajien tapana)
pitäisi jäädä yksi e5 luokituksen bensalaatu mittareihin. 98e(5)
eli ei tietenkään se ysivitone jota suurin osa autoilijoista nykyisin käyttää. vaan se kalliimpi vaihtoehto ysikasi.
ja sekään ei sovi kaikille bensaautoille. toiset autot nypyttävät 98lla.. esim omien ja kavereiden kokemuksen mukaan jopa volvon 740 2.0l ikivanhan koneen omaavat toimivat nykyisinkin paremmin 95sella kuin 98lla. (mobilisistissa oli tästäkin juttua siellä ranenpalstalle.. mikä se ny sit olikin nimeltään..se missä joku horisee omista kokemuksistaan.. siis se tyyppi joka osti ison uuden citikan käyttiksekseen.)
ja saastelaitteilla varustettu farmarijenkki 80luvulta ei nypytä 95lla mutta 98a tankki täyteen ja kulku on epätasaisempaa. säätämisestä ei apua. (kolmasosa vähintään oltava 95ta ennenkuin toimii kunnolla)
mun vanha tojota (88 carina) tykkää vain 50/50 suhteessa 98a. välillä on tankattu 98a varmuuden vuoksi mutta 95 on se ruoka josta se tykkää.
eli ei taida "kaikki" autot käydä kunnolla sen jäävänkään bensan kanssa.
muttakun olisi sellainen muistikuva että tuo etanolipitoisuus nousi tuohon 5% jossain vaiheessa tässä viime vuosikymmenellä. eli oli aiemmin vielä vähemmän.
lisäksi.. etanolin lisääminen.. lisännee myös kulutusta. onhan siinä vähemmän bensaa eli voimaa per litra. (eikös se oo 50% enemmän bensassa sitä potkua eli btu, eli per litra noin äkkilaskulla uusi e10 on noin 95-97% vanhasta)
lisäksi.. ruohonleikkurit perämoottorit yms pikkukoneet eivät tule toimimaan kunnolla tuolla uudella e10llä.
etanoli imee vettä enemmän myös eli seisotus saattaa aiheuttaa kondenssi ja ruoste ongelmia enemmän.
kylmä käynnistys saattaa vaikeutua.
***kuten sanoin: emmä mistään mitään tiijä mutta näin luulen.
ps. jotenkin tuntuu että tommonen alkoholi myös kuluttaa moottorin osia enemmän.
mm. bensaletkujen yms kumi osat eivät kestä alkoholia niin hyvin.
täällä nöitä näemmä on jotkut kattoneet:
http://www.fueltestkit.com/list_e10_engine_damage.html -hulluajatus.. sokerijuurikasviljelijät.. koska sokerijuurikkaista saatava voitto jää aina vain pienemmäksi kannattaisiko heidän alkaa sittenkin tekemään etanolibensaa vaan? jotain e85 tyyppistä (jossa 85% etanolia ja loput bensaa)
-ok mä oon hiljaa ja annan niiden puhua jokka jotain tietävät paremmin jos niitä täällä on :)
E10 bensan käyttö ja AMC/Jeep
Lähetetty: Pe Touko 28, 2010 7:59 pm
Kirjoittaja h3rn3
E10 bensa (10% etanolia) käy Jeeppeihin '89 alkaen. Raavein päätäni että mikä ihmeen vuosiraja tälläinen on
Kenenköhän hihasta nämä vuosi- ja mallirajoitukset ovat tulleet. Netistä kun etsii vastaavia taulukoita, niin jokaisessa on eri mallit ja vuosiluvut. Aika villiä tiedottamista. Australian ja Uuden Seelannin E10 taulukoissa on Jeepin kohdalla kaikki mallit vuodesta 1986 eteenpäin ja ranskalaisten Jeepeillä ei saa ajaa ilmeisesti ollenkaan. Olisiko E10 soveltuvuus kuitenkin tarkoitus rajata ruiskumalleihin.
E10 bensan käyttö ja AMC/Jeep
Lähetetty: Pe Touko 28, 2010 9:49 pm
Kirjoittaja audiq
eli ei tietenkään se ysivitone jota suurin osa autoilijoista nykyisin käyttää. vaan se kalliimpi vaihtoehto ysikasi.
ja sekään ei sovi kaikille bensaautoille. toiset autot nypyttävät 98lla..
98:a menee yleensä vähemmän ja koneet kestää sitä paremmin, joten kokonaiskuluja ajatellen 98 on halvempaa.
Juuri tuossa matkaa ajoin ja ihmettelin, että miksi Audi kulkee niin takkuisen oloisesti.
Sitten muistinkin, että tankkasin viimeksi 95:sta, kun 98 oli loppu. Täytyy varmaan Forte käyttää järjestelmästä läpi niin kuin viimeksikin 95:lla ajon jälkeen. :)
Paljon on kyllä eroa bensassa, kun 15 litraa vain lorottelin tiskivettä tankkiin ja pohjilla oli kuitenkin 25-30 litraa 98:a, niin silti huomaa kulussa.
Muutenkaan en tiedä yhtään autoa, joka kulkisi 95:lla paremmin. Kaksi ihmistä on kysynyt myöhemmin, kun olen heidän autojaan lainannut ja tankannut, että mitä olen autoille tehnyt, kun ovat kulkeneet niin herkän oloisesti lainaamiseni jälkeen. Molemmat ajavat nykyisin 98:lla. :)
E10 bensan käyttö ja AMC/Jeep
Lähetetty: La Touko 29, 2010 12:18 pm
Kirjoittaja maasturi
Se siinä nyt tuossa etanolissa että venttiilit ei tykkää, huomaa ainakin noissa V8 koneissa että pientä tikitystä tulee... Minä en itse ole huomannut tuossa käyttiksessä -96 vuoden vectrassa mitä sinne pistänyt... Enkä jeepissäkään vaikka V-poweria tankannut kumpaakin, toisaalta niin vähän tankannut 98 pitoista. Hinta ollut silti huokutteleva 95 mutta jos dieselillä lanttais joku 5% ja mitä se sitten tuon etanolin kanssa pisemmän päälle tai lyijyn korvaus ainetta pistäis jeeppi rintamalla, taas ooppelin puolella ei vois ajatella tämmöistä... hohhhoija taas uusia huolia, murheita> jättäis kuluttajat rauhaan, antais olla ennallaan...
Ehkä jeeppi puolelle siirryttävä kokonaan ja pistettävä 258 rinnalle puukaasulaitteet ;D ;D ;D Mutta siihen keksitään tietenkin joku puukaasuvero :( :(
E10 bensan käyttö ja AMC/Jeep
Lähetetty: La Touko 29, 2010 6:50 pm
Kirjoittaja Jeep-Ukko
Etanoli vaikuttaa syttymiseen ja sytytys ennakkoa muuttamalla saadaan palaminen "paremmaksi", mutta silloin myös hyötysuhde huonuntuu, jolloin kulutskin nousee.
Ja millä sytty ennakkoa muutetaan, nakutuksen tunnistin anturilla, eli noihin vuosiluku juttuihin voisi vetää kysymyksen, että periaatteessa pitäisi toimia kaikilla jotka osaavat nakutuksen tunnistimella säätää syttyä.
Tosin, sitten tulee nämä venttiilien kestävyys, ym seikat. Mutta niihinkin toisaalta vaikutaa juurikin "väärä" sytty ennakko.
---------------
En ole nyt ihan varma meneekö asia ihan näin, eli tuo nakutus, jne...
Mutta tälläistä itse ja kaveri piirissä ollaan pohdittu...
Etanoli nimittäin aiheuttaa "normaali" syttyennakoilla nakutuksia....
E10 bensan käyttö ja AMC/Jeep
Lähetetty: La Touko 29, 2010 8:18 pm
Kirjoittaja HV
Ehkä jeeppi puolelle siirryttävä kokonaan ja pistettävä 258 rinnalle puukaasulaitteet ;D ;D ;D Mutta siihen keksitään tietenkin joku puukaasuvero :( :(
Mun työmatkan varrella seisoo yhden talon pihassa Jeep, jossa on ollu puukaasulaitteet jo ainakin about 10 vuotta.
Mutta se verohan niissä jo on nimittäin diesel vero, vai muistanko väärin ?
E10 bensan käyttö ja AMC/Jeep
Lähetetty: La Touko 29, 2010 9:12 pm
Kirjoittaja audiq
Ehkä jeeppi puolelle siirryttävä kokonaan ja pistettävä 258 rinnalle puukaasulaitteet ;D ;D ;D Mutta siihen keksitään tietenkin joku puukaasuvero :( :(
Mun työmatkan varrella seisoo yhden talon pihassa Jeep, jossa on ollu puukaasulaitteet jo ainakin about 10 vuotta.
Mutta se verohan niissä jo on nimittäin diesel vero, vai muistanko väärin ?
www.woodgas.fi/