Kun aika on...

Tänne voit laittaa viestiä muistakin kuin kerhon omista tapahtumista.
JariJ
Viestit: 459
Liittynyt: Su Loka 30, 2011 6:27 pm

Kun aika on...

Viesti Kirjoittaja JariJ »

Aikaa episodiin oli vierähtänyt sen verran, että ajoimme yöksi Mikon mökille Juukaan.



Lauttamatkalla ei ollut tax-freemyymälää.





Mökillä kertasimme matkan tapahtumia, kävimme saunassa ja söimme vielä viimeiset naudanlihasisäfileet.



Jeepit Suomessa.





Kilometrejä viikon reissulle kertyi noin 2200 km verran.



Reittimme.





Eilen saapui Mikolle postia Venäjältä, venäjän kielellä tottakai. Kääntäjää tarvitaan apuna, jotta selviää mitä tuo mystinen kirje tahtoo kertoa.

Eli Mikon matka jatkuu vielä........



Reilu määrä postimerkkejä varmistaa kirjeen perilletulon.





Tällainen reissu tällä kertaa, kommentteja ja kysymyksiä saa esittää.

-Dasvidanja, sanois venäläinen-
jussilassi
Viestit: 52
Liittynyt: La Syys 24, 2011 9:29 pm

Kun aika on...

Viesti Kirjoittaja jussilassi »

Noissa vennäänviranomaisten kanssa asioinnin helpottamiseksi suosittelen käyttämään palkattua apua.



En nyt muista kustannuksia, mutta kohtuulliset olivat, panacodeja jäi joskus reppuun ilman reseptiä.



Lakitoimisto

http://www.irinailvonen.com



Hoiti koko revohkan.


mikkibiili
Viestit: 275
Liittynyt: Ti Heinä 17, 2007 5:38 pm

Kun aika on...

Viesti Kirjoittaja mikkibiili »

Korjaus aiempaan: olin tullissa 4.5 tuntia.



Jarille totesin jo Vartiuksessa, että maku menee Venäjän matkailusta, jos sakko tulee. Nythän ei vielä ole tullut mitään rangaistusvaatimusta tai edes sakkoa, vain tuo tullilaboratorion massaspektrometrillä tekemän mittauksen tulokset: vajaa gramma kodeiinia, mikä Venäjän Federaation ja Putinin kavereiden laatimien sääntöjen ja lakien mukaan on huumausainetta riippumatta siitä onko tuotu puhtaana tötsynä vai reseptilääkkeen osana maahan. Perseestähän tämä on, että dokumentit kulkevat samaan tyyliin kuin aikoinaan Venäjän autonomisen suuriruhtinaskunnan aikaan, VENÄJÄKSI pelkästään !!! Tosin kyllä sitä sen verran venättää on tullut tavailtua, että ei jäänyt viesti epäselväksi.



Tullin tarkastuspöytäkirja (venäjän kielellä pelkästään), joka tehtiin rajalla palatessamme Venäjältä, oli täynnä virheitä ja suoranaisia vääristelyjä asioiden kulusta. Koirat muka löysivät tabletit autosta; kattia kanssa, itse avasin kauniille ja ystävälliselle tullivirkailijalle kaikki pussit ja nyssäkät, eikä hän välittänyt särkylääkkeistä pätkääkään, koiratkin olivat kiinnostuneita vain salamipötköstä eivätkä noteeranneet "Laitisen" pillereitä millään tavoin. Vasta yli-innostunut "kunnollinen tullimies" sai ahaa-elämyksen Panacod-Codein -rasiasta.



Huonosti suomea taitava tulkki käänsi rajaasemalla tarkastuspöytäkirjan pääkohdat minulle, ja minun oli pakko sanoa, että ei tällaista voi allekirjoittaa, kun käännöksen mukaan asiat etenivät aivan eri tavalla kuin todellisuudessa ja suurin osa dokumentista jäi ymmärtämättä. Tähän tulkki totesi vain, että "haluatko vielä tänään Suomeen ?"; ei ole vaikeaa arvata, allekirjoitinko.



Mutta en minä on ole kovinkaan huolissani. Kaverikin sanoi, että jos tällaisesta joutuisi Siperiaan, niin enköhän minä jo olisi siellä. Sakko voi tulla, sitä en maksa, luovun Venäjän matkailusta ja jatkan sitten off-road seikkailuja Etelä-Amerikassa. Jos tulee rangaistusvaatimus tai luovutuspyyntö, niin sitten lähden Bahamalle. Tilanne on tietenkin arvioitava uudelleen, jos Venäjä miehittää Suomen yllätyshyökkäyksellä.
Avatar
rebel70
Viestit: 4182
Liittynyt: Pe Tammi 24, 2003 6:49 pm

Kun aika on...

Viesti Kirjoittaja rebel70 »

Kuopiossa olisitte voineet käydä potkimassa Jeepin renkaita.
😁
JariJ
Viestit: 459
Liittynyt: Su Loka 30, 2011 6:27 pm

Kun aika on...

Viesti Kirjoittaja JariJ »

Joo. Täytyy pitää mielessä seuraavalla reissulla.

Ja eikös sieltä saa hyvlä kalakukkojakin. Muikkukukko ja lasi kylmää maitoa on mun suosikki. Niitä voisi syödä vaikka kuinka paljon.
guru
Viestit: 968
Liittynyt: Pe Huhti 11, 2003 11:59 am

Kun aika on...

Viesti Kirjoittaja guru »

tais jeeppihullu kurvata eilen tuusulan nakkikioskille?
JariJ
Viestit: 459
Liittynyt: Su Loka 30, 2011 6:27 pm

Kun aika on...

Viesti Kirjoittaja JariJ »

Se olin mä...

Kävin pesemässä wakoneekerin ja tuli nälkä [ch128513].
Vastaa Viestiin